PROBIOTIKA / PREBIOTIKA

10.11.2021

Pojmy probiotika a prebiotika spolu úzce souvisí, určitě ale neznamenají totéž.  Jaký je rozdíl mezi prebiotiky a probiotiky a proč je vůbec naše tělo potřebuje? Ověřená moudrost říká: "Jste to, co jíte.

P R O B I O T I K A 

jsou živé mikroorganismy, které pokud jsou podávána v přiměřeném množství, působí příznivě na zdraví hostitele (definice WHO -Světové zdravotnické organizace). Mezi nejznámější probiotické mikroorganismy patří laktobacily, které se vyskytují v trávicím ústrojí, v pochvě, ale také třeba v mateřském mléce. Bifidobakterie se nacházejí v tenkém a tlustém střevě.

Každý z nás už slyšel o střevní mikroflóře, "dobrých" bakteriích, které potřebujeme ke správnému zažívání. Takových organismů žije uvnitř našeho těla zhruba 500 druhů a většina z nich činí dobrotu. Podporují naše trávení tím, že vstřebávají živiny přes stěnu střev, podporují imunitu, produkují vitamíny a hormony a v neposlední řadě také "dohlížejí" na to, aby vylučování probíhalo tak, jak má. Pokud tedy v trávicím traktu převládají bakterie, které jsou pro tělo prospěšné, tak je to fajn. Obrat ve prospěch nežádoucích bakterií může nastat jak při nesprávném stravování, tak při onemocněních. Nemoc, stres, antibiotika, nebo samotná změna prostředí, všechny tyto faktory dávají bakteriím pěkně zabrat a v těle může nastat dokonce nedostatek dobrých bacilů. V tom případě tělo přicházít prakticky o všechny benefity, které z jejich přítomnosti ve střevě tělo získává. Co dělat, když se dobré bakterie netvoří? Naštěstí se jedná o problém, který můžeme ovlivnit! Stačí bakterie znovu doplnit. 

Jak poznat, jestli je váš mikrobiom v nerovnováze a stojí za zdravotními potížemi?

P R E B I OT I K A 

nejsou na rozdíl od probiotik živé organismy. Vytváří ve střevě ideální podmínky, aby v nich probiotika mohla přežívat a prospívat našemu zdraví. Jde o látky obsažené v potravinách, patří sem oligosacharidy, z nichž je důležitá vláknina. Prebiotika slouží jako živný substrát pro probiotika. Aby probiotika dokázala žít v trávicím traktu, potřebují pro své přežití potravu. K tomu jim slouží prebiotika. Co to vlastně je? Je to nestravitelná složka potravy, která slouží jako potrava pro probiotika. Jedná se většinou a oligosacharidy. Ty se v tlustém střevě stávají potravou pro prospěšná probiotika. Prebiotika není třeba dodávat ve formě výživových doplňků. Nacházejí se totiž v každé ovocné a zeleninové potravě, kterou přijmete. Proto je důležité, aby Váš jídelníček obsahoval určité množství jak ovoce tak zeleniny. Kromě toho, že Vám zajistí kvalitní trávení, dobrou kvalitu a konzistenci stolice, jsou důležité také pro prospěšné bakterie. Samozřejmě, že je využívají i ty pro tělo neprospěšné bakterie. Pokud jsou v menším množství v trávicím traktu a převládají tam probiotika, ty se rozmnožují mnohem rychleji a proto tyto škodlivé a pro tělo neprospěšné bakterie nemají šanci se přemnožit. Prebiotika jsou velké míře obsažena v česneku, čekance, cibuli, pórku, chřestu, artyčoku, pampeliškových listech, banánech, celozrnné pšenici a ovsu či mořských řasách.

Vynikající komplex probiotik a prebiotik v tekuté formě, které jsou bez lepku a mléčných složek  můžete zakoupit zde.