Bylinky a recepty
Švestkový koláč bezlepkový s tvarohem
Recept na těsto využívam často, jen měním ovoce
4.9.2020
4 šťastné vajíčka, 125 g cukr krystal, 125 g máslo, 250 g polotučný tvaroh, 170 g bezlepková mouka ( např. 50% pohánková a 50% rýžová), 7 - 8 větších švestek, 1 lžička bezfosfátového kypřícího prášku, 3 lžíce mléka, kůra z 1 bio citronu, skořice mletá, mletý kokos na vysypání formy, forma otevírací nebo keramická o průmeru 25 - 28 cm
- troubu si předehřejme na 180 stupňů
- oddělíme žloutky a bílky
- ke žloutkům přidáme 125 g cukru - vyšleháme
- přidáme máslo, tvaroh, citrónovou kůru, skořici a mléko - promícháme
- dále 180 g proseté bezlepkové mouky s kypřícím práškem - vyšleháme
- nakonec zlehka přidáme vyšlehané bílky
- těsto prelejeme do máslem vymazané a mletým kokosem vysypané formy, navrch ukláadáme švestky
- pečeme 45 - 50 min při 180 stupních
Odebírat články o zdravé výživě a recepty
Š V E S T K Y
Kromě výroby povidel nebo slivovice jsou výborné také syrové nebo sušené
4.9.2020
Účinky čerstvých švestek na naše zdraví
- podporují imunitu a pročisťují organismus
- podporují trávení a činnost střev
- urychlují metabolizmus - výborné při diete
- normalizují hladinu cukru v krvi
- podporují pevnost kostí, vlasů a nechtů
- mají močopudný účinek,
- vyživují kostní tkanivo a podporují funkci mozgu
- podporují funkci jater, obliček a močových cest
- prevence proti kardiovaskulární nemocím, snižujú vysoký cholesterol
- prevence proti rakovine - likvidujú volné radikály v těle
- vhodné pro diabetiky, celiaky, těhotné a kojící ženy
Účinky sušených švestek na naše zdraví
- jsou plné vápnika a živin prospívajícím kloubům a kostím
- mají antibakteriální účinky, které působí například proti baktériím rodu Salmonela
Pozor ! Sušené švestky obsahují větší množství kyseliny šťavelové. Pro osoby s ochorením obliček a žlučníku nejsou vhodné. Pokud trpíte tymito problémi, dejte si čerstvé švestky - ty zdraví vašich obliček jen prospějí.
Vajíčka křepelky japonské
Účinný lék z Asie pomáhá dětem i dospělým.
6.8.2020
🌸 Křepelčí vejce jsou ve srovnání s vejci od jiného ptactva nejbohatší na vitamíny a minerály. Mají desetkrát více vitamínu B, pětinásobek fosforu a sedmkrát více železa.
🌸 Křepelčí vejce jsou 5x menší než slepičí vejce, avšak obsahují mnohem více fosforu, draslíku a železa. Jelikož fosfor přispívá k duševnímu vývoji, dostává v Japonsku povinně každý žák k obědu 2 křepelčí vejce.
🌸 Křepelčí vejce obsahují také velké množství mědi, kobaltu, niacinu a esenciálních aminokyselin.
🌸 Křepelčí vejce mají silné antibakteriální vlastnosti a chrání vás i před nachlazením. Příznivě ovlivňují kardiovaskulární systém, jelikož obsahují Omega 3 a Omega 6 mastné kyseliny.
🌸 PITNÁ KÚRA ? 🌸
Jistě ! Vejce byste měli užívat syrová každé ráno na lačno, nejméně půl hodiny před jídlem. Vždy vypijte celé vejce. Pro příjemnější konzumaci ho můžete smíchat ve směsi s medem, jogurtem, tvarohem, jablkem či pomerančem. Takto užívaná vejce jsou vhodná pro preventivní účely, zlepšují celkový stav organismu a fyzickou kondici. Jsou také vhodné pro děti, které potřebují dostatek minerálů a vitaminů pro správný vývoj, pro sportovce a osoby vykonávající fyzicky náročnou práci, též i pro starší osoby.
- zlepšení krevního obrazu, snížení cholesterolu = 60 křepelčích vajec
- vysoký krevní tlak a žaludeční vředy = 120 křepelčích vajec
- anémie, migréna, cukrovka, záněte žaludku či průdušek, astma, vysoká hladinou cholesterolu, tuberkulóza či poruchy nervové soustavy = 240 křepelčích vajec
Pacienti by měli vypít 3 vejce po dobu prvních tří dnů a poté 5 vajec denně až do konce léčby. Děti by měly (v závislosti na věku) vypít menší počet vajíček takto: tři roky staré děti 2 vejce denně, ve věku 5 let staré děti 3 vejce denně a ve věku 10 let až 4 vejce denně. Terapie by měla trvat od 15 do 50 dní (v závislosti na množství vajec a věku) a léčba může být v případě potřeby opakována po 2 měsících povinné přestávky. Vzdálenost mezi těmito dvěma terapiemi by neměla být delší než 6 měsíců. Obvykle tento typ léčby nemá žádné nežádoucí účinky s výjimkou pacientů, kteří mají zakázanou konzumaci většího množství bílkovin či mají problémy se žlučníkem.
Nevyhazujte skořápky! Křepelčí vajíčka jsou totiž zdraví prospěšná úplně celá, a to včetně skořápky. Ta obsahuje vápník, měď, mangan, železo, síru, zinek, křemík, fluorid. Když je jemně nadrtíte, můžete je přidat do vařených jídel.
Odebírat články o zdravé výživě a recepty
A zase ty rajčata !
V žádné lékárně nenajdete takový lék, který by se skládal z tolika látek potřebných pro vaše zdraví
23.6.2020
Bohatství zdravých látek v rajčatech je obrovské (snižují cholesterol, brání infekcím, snižují množství kyseliny močové, posilují imunitní systém, pomáhají předcházet kardiovaskulárním chorobám, stimulují trávení, pomáhají tělu zbavovat se toxinů díky močopudným látkám, zlepšují hojení ran, kontrolují krevní tlak a co je nejdůležitjší, snižují riziko výskytu až 9 různých typů rakoviny.
Studie z University of North Carolina dokazuje, že riziko infarktu u lidí, kteří pravidelně konzumují rajčata, je o polovinu menší než u těch, kteří rajčata pravidelně nejedí.
Moc vám doporučuji přidat rajčata do jídleníčku: salát, rajčatová omáčka, vařená rajčata ve slupce, rajčatová polévka, nakrájená v gazpachu, zavařovaná nebo jako kečup.
Zdravá pomazánka z řepou
Snědí také zarytí odpůrci červené řepy. Láska jde cez žaludek. A pan žaludek jí očima. Proto by naše jídlo mělo být krásné, lákavé a zdravé.
17.5.2020
Tip na barevnú pomazánku s řepou pro 3 - 4 osoby
🌿 200 g Lučina, 100 g odtučněný tvaroh, 1 ks najemno nastrouhaná mrkev, 50g najemno nastrouhaný celer, 50 g najemno nastrouhané vařené nebo pečené červené řepy, 1 lžíce hořčice, pár kapec citrónovej šťávy. Všechny suroviny smícháme, v případe potřeby dosolíme.
🌿
50 g ČERVENÁ ŘEPA: asi 35 mg sodíku, 190 mg draslíku a 10 mg vápníku, dále hořčík a z mikroprvků rubidium a caesium. Důležitý je obsah rostlinných barviv, antokyanů, zabraňujících křehkosti cév. Z vitamínů obsahuje vitamín C a vitamíny skupiny B. Alergie: velmi vzácná.
🌿 50 g MRKEV: asi 13 mg sodíku, 85 mg draslíku a 13 mg vápníku, 7 mg forfor, beta karoteny (zodpovědné za červenou barvu, tělo je přeměňuje na vitamín A), vláknina a antioxidanty. Zvyšuje kvalitu mateřského mléka, zlepšuje vzhled kůže, vlasů a nehtů. Může snížit hladinu cholesterolu a krevní tlak. Mrkvová šťáva předchází infekcím a je cenná pro nadledvinky. Mrkev přispívá ke zlepšení zdraví očí, reguluje hladinu cukru v krvi a podporuje zdraví tlustého střeva (díky vláknině). Alergie: je způsobena proteiny, které jsou přítomny v pylu - tyto proteiny jsou téměř shodné s proteiny obsaženými v mrkvi.
Energetická hodnota 1 porce:
bílkoviny 10 kJ, sacharidy 8 kJ, tuky 20 kJ, vláknina 2 kJ
Bylinková balkónová zahrádka
1.5.2020
🌿
B A Z A L K A : používáme jako čaj na uvolnění křečů trávícího traktu a průdušek, podporu tvorby mateřského mléka, proti plynatosti, mírně zvyšuje tlak.
Čerstvá je vynikající do INSALATA CAPRESE, mozzarella s rajčetem, olivovým olejom a posypaná bazalkovými listami. Má celkově harmonizační účinky na organismus
🌿
R O Z M A R Í N : vnitřně jako čaj - udržení zdravého fungování močových cest, má močopudní účinek. Jako olej, který stimuluje mozgovou činnost. Jako koření v italnské, řecké a francouzské kuchyni. Dále jako okrasná rostlina, pro zajímavý vzhled a příjemnou vůňi
RAJČE JEDLÉ
Nejbohatší zdroj výjimečně silného antioxidantu lykopenu, který chrání proti rakovině
17.4.2020
🌸 Chcete vypadat FIT A MLADĚ? A ještě mít dobrou náladu ? JEZTE RAJČÁTKA ! Jestli je rajče zelenina anebo ovoce ? Tenhle spor je stále nevyřešený. Botanici mají jasno, rajčata botanicky splňují parametry ovoce, ale chuťově a kulinářsky se rajčata řadí mezi zeleninu. Oba tábory se ale shodnou - rajčata nabízejí spoustu zdravotních výhod. Co ukrývají ?
🌸 velkou část abecedy vitamínů - A, B, C, E, Fe
🌸 DRASLÍK - zdravé kosti, pomáhá snižovat krevní tlak, udržuje správnou funkci nervového a svalového systému a hraje zásadní úlohu ve správné činnosti srdce
🌸 antioxidanty: zeaxanthin, lutein a lykopen = ZDRAVÉ OČI
🌸 ZINOK - na tvorba hormónů a tkaniv
🌸 LYCOPEN - červené barvivo - účinný antioxidant
🌸 TYRAMÍN - zvyšuje hladinu cukru v krvi a krevní tlak, působí dráždivě na hladké svalstvo a má právě vliv i na dobrou náladu
🌸 nemáte zahradu? My naše cherry rajčátka pěstujeme na balóně.
Syrová jsou pro lidské tělo nejzdravější. Smažená rajčata jsou chutná, ale hůře stravitelná. Alergizující látky lze eliminovat tepelnou úpravou. Syrová rajčata jsou zásadotvorná, vařené rajčata se stávají kyselinotvornými. Nezarazujeme ich při prvních etapách léčení alergie, nicméně není také potřebné vyškrtávat ich z jídelníčku zcela a navždy.
Pažitka pobřežní - šnytlík
Čistička střev. Deti pažitku milují !
13.4.2020
Lidé ji znají od starověku a již v středověku patřila k nejčasteji pěstovaným bylinkám. Dnes se na trhu objevují různé cizokrajné byliny, přitom na zahradě, balkóně nebo v bytě na parapetu můžeme vypěstovat mnohem zdravější zeleninu.
🌸 je oblíbená u detí. Právě to je další důvod, proč bysme ji měli pěstovat. Zatímco cibule a česnek dětem nevoní, pažitka je skvělým způsobem, jak je obohatit o důležité živiny.
🌸 obsahuje česnekový olej, vitamíny C a B2, chlorofyl a minerály : sodík, vápnik, železo aj fosfor. Dále jednu z nejdůležitějších organických sloučenin alicin, který spojujeme se sníženými hladinami LDL ("špatného") cholesterolu
🌸 povzbuzuje chuť k jídlu
🌸 podporuje a zlepšuje trávení, usnadňuje žaludeční nevolnost a zabraňuje špatnému dechu
🌸 je močopudná
🌸 protože obsahuje přírodní kyselinu listovou, doporučuje se pro budoucí a kojící maminky
Kopřiva dvoudomá
Kdyby lidé věděli, jak je léčivá, pěstovali by jen kopřivu
10.4.2020
Kopřiva dvoudomá patří do čeledi kopřivovitých a v Česku je nejrozšířenějším druhem této čeledi. Tato bylina dorůstá do velikosti od 50 až do 150 cm, lodyha je přímá, výjimečně rozvětvená, řapíkaté listy mají vejčitý tvar a jsou pilově zubaté. Květy kopřivy mají bílou až nazelenalou barvu a kvetou od června do října. Celá rostlina je pokryta žahavými chlupy, které v sobě mají tři látky. Histamín nejprve podráždí kůži, acetylcholin vyvolá ten nepříjemný pocit pálení a serotonin to všechno ještě podtrhne. Všechny tři látky fungují jako neurotransmiter také v našem těle - tedy přenášejí vzruchy v centrální i periferní nervové soustavě. Někdo těchto látek využívá ve svůj prospěch, protože dokážou prohřát a prokrvit bolestivé klouby. Při styku s pokožkou či sliznicí začne zasažené místo pálit a vytvoří se drobný puchýř.
Využití: před sušením si odložte zopár čerstvých listov bokem a připravte z nich salát.
Pití kopřivového čaje - 3 týdny. Jednu až dvě čajové lžičky zalejte 2,5 dlcl vřící vody a luhujte pěť až deset minút. Pijte ho neslazený třikrát denne a onedlouho se rozloučíte nejen s akné, ale také i s anémií. Kopřiva je bohatá na železo, které je potřebné na tvorbu červených krvinek. Naštěstí, na rozdíl od špenátu, má mnoho vitamínu C, který napomáhá vstřebávání železa.
🌿 Kopřivový čaj zároveň řídí krv a zmírňuje silné menstruační krvácení. Pomáhá také při chřipke, klasickej, střevní a snižuje hladinu cukru v krvi. Právě proto je ideálním nápojem pro diabetiky.🌿 Kopřivové tonikum na vypadávání vlasů.
Velkou hrst čersvých kopřivových listů vložíme do hrnce, zalijeme vodou tak, aby byly celé zakryté, necháme zpařit a pak přidáme cca 2dcl jablečného octu. Luhujeme 15 min a scedíme do flaše. Každý den vtírame do vlasové pokožky.
Fialka - violka vonná
Vášnivou konzumentkou fialkových bonbonů byla mimo jiných i císařovna Sisi
6.4.2020
Je to definitivní posel jara. Její vůni si nelze s ničím splést. Je jednou z nejoriginálnějších v celém mírném pásmu. Vytrvalá bylinka, která je vysoká asi 10-15 cm. Můžeme ji najít v křovinách, parcích a kolem cest. Původem je z jižní Evropy, ale dnes už se zapojuje do fauny ve všech teplých oblastech. Obsahuje vitamín C, rutín, flavonové glykosidy, saponíny, voskové látky, alkaloid violin, vonnou silici.
Použití našla také v kosmetice a parfumérii. Ve Francii jsou dokonce pěstovány speciální odrůdy pro svoji typickou vůni
Používání květů v gastronomii je známo již dávno. Vášnivou konzumentkou fialkových bonbonů byla mimo jiných i císařovna Sisi. Její oblíbené sladkosti se vyrábějí v cukrárně Demel ve Vídni dodnes.
Fialkový sirup na kašel.
Do skleněné nádoby vsypeme hrst propláchnutých a vyčištěných fialkových květu, zasypeme cukrem ( bílý nebo třtinový) tak, aby boli rovnaměrně zakryté , rozmělníme dřevěnou vařečkou, zalijeme 2 dcl bílého alkoholu, promícháme, uzavřeme a na okně koupeme v slunečném svitu 2 týdny. Každý den promícháme bez otevření skleničky ( obrázek vlevo s širším hrdlem). Poté scedíme do lahviček. Užíváme na suchý kašel 2 x denne po 1 lžičce.
Fialkové bonbony.
Čerstvé fialkové květy potřete bílkem a posypte moučkovým cukrem. Poté usušte v troubě předehřáté na 50 stupňů.