TĚLESNÝ TUK - ideální procento

02.06.2022

Vypracované tělo s minimálním množstvím tělesného tuku chtějí všichni. Jaký tuk známe, jak se od sebe liší a k čemu v našem těle slouží ?

 V těle máme hnědou a bílou tukovou tkáň a také viscereální tuk. Tuková tkáň je tvořena jednotlivými tukovými buňkami, jejichž hlavním úkolem je skladovat pro organismus energii ve formě triacylgycerolů. Počet tukových buněk se zakládá především v dětství a během dospívání. V dospělosti se potom tento počet výrazně nemění, mění se však jejich velikost. Tuková tkáň tedy slouží jako energetický/kalorický zásobník a hraje významnou roli při udržování energetické rovnováhy organismu. Při nadměrném příjmu potravy se nadbytečná energie ukládá. V tukových buňkách ve formě neutrálních tuků. Naopak při nedostatečném kalorickém příjmu pak tuková tkáň poskytuje uloženou energii ostatním orgánům díky procesu štěpení tuků. Další funkce tukové tkáně? Mechanická a izolační ochrana organismu. Tuková tkáň je rozmístěna v celém těle a má schopnost rozšiřovat, aby dokázala přijmout a uložit přijímanou nadbytečnou energii. 

Druhy tukové tkáně. Bílá tuková tkáň je umístěna především v podkoží a dále se může hromadit ve formě tzv. viscerálního tuku. Hnědá tuková tkáň je unikátní termogenní tkáň, která produkuje tzv. netresové teplo. Má  význam především u novorozenců, u kterých umožňuje zvýšit produkci tepla až na dvojnásobek. U dospělých umožňuje zvýšení produkce tepla o 10 - 15 %. Hnědý tuk najdeme v oblasti pod lopatkou a dále kolem velkých cév.

Kolik % tuku je považováno za zdravé? Každý máme % tělesného tuku odlišné. Je dáno naším životním stylem, ale jistou roli hraje i genetika. Na každém z nás stejné procento tělesného tuku vypadá úplně jinak. To je ovlivněno množstvím svalové hmoty a tak odlišnými "rizikovými partiemi", kam se nám tuk ukládá nejvíce. 

Kdy se stáváme obézními ? Pokud % tělesného tuku vzroste u muže nad 25 %, u nadváhy je to 20 %. U ženy hovoříme o obezitě, pokud tělesný tuk přehoupne hranici asi 35 %, o nadváza nad 30 % tělesného tuku. 

Důležité je, že bez tukového tkáně se prostě neobejdeme. Tělesný tuk hraje v našem organismu nezastupitelnou roli. Je to největší zásobární energie i mechanická a tepelná ochrana orgánů. Zároveň je nezbytný pro správnou funkci a tvorbu hormonů. Tuk je zcela normální součástí našeho těla. Rizikový je jeho nadbytek v případě nadváhy či dokonce obezity, ale nebezpečné (zejména u žen) jsou i nízké hodnoty. 

Chcete poznat svoje procento tělesného tuku ? Můžete si ho nechat změřit pomocou přístroje na měření tuku.