Strava kojící matky - zásady pro kojící maminky. KOJENÍ ? CO JÍST ?

01.03.2022

Tvorba mateřského mléka znamená pro organismus matky zvýšenou zátěž a zvýšený výdej energie, živin, minerálů, vitamínů a stopových prvků. Proto musí být její strava v období kojení bohatší a vydatnější. 

V prvních 4 měsících kojení se doporučuje zvednout příjem energie o třetinu (o 635 kcal/den). Od pátého měsíce kojení by měl být příjem kalorií vyšší o čtvrtinu (525 kcal/den). Pokud ale kojíte částečné, zvýšte příjem o 15% (o 285 kcal/den). Dbejte na doplňování vitamínů a minerálních látek. Pokud si nejste jistá, zda máte živin dostatek, nebo vás v minulosti trápil nedostatek některých vitamínů či minerálů, požádejte vašeho lékaře, ať vám doporučí vhodný doplněk stravy. 

Zajímáte vás kojící jídelníček, trápí vás otázky typu : kojení a jídlo ? Objednejte se na konzultaci

HLAVNÍ ZÁSADY 

Jezte plnohodnotnou zdravou stravu:  pokud maminka v těhotenství a během kojení jí zdravé potraviny, její miminko pak po narození tyto zdravé potraviny lépe přijímá. Také vám oběma nebudou chybět důležité živiny. Energetický příjem kojící ženy by neměl klesnout pod 2 000 kcal za den. Bílkoviny - příjem navýšit během kojení asi o 15 g na den. Dospělá žena potřebuje přibližně 50 g bílkovin, kojící cca 65 g. Denně zkonzumovat 3 - 4 porce. Jedna porce např. 1 sklenice mléka, 1 jogurt nebo 1 kousek (50 g) nízkotučného sýra. Tuky - zdroj energie, až ve 30%. Jídelníček kojící ženy by měl obsahovat rybí tuk a rostlinný olej (olivový nebo řepkový, dvě polévkové lžíce denně)

spokojená a šťastná ty a tvé děťátko 

Podporujte zdravou střevní mikroflóru. Vybírejte jen kvalitní mléčné výrobky. 

Vyhýbejte se plísňovým sýrům a syrovému masu 

Doplňte železo: Jezte více masa a zařaďte do jídelníčku také ryby ( kromě železa obsahují také omega 3 mastné kyseliny, zodpovědné za správný rozvoj mozku a zraku plodu). Železo naleznete také v sušeném ovoci a játrech. 

Vyhýbejte se alkoholu

Nejezte příliš potraviny, ze kterých nafukuje: luštěniny, zelí, cibule a čerstvé pečivo. 

Vynechejte příliš kořeněná jídla. 

Kojení a alergie. Potravinové alergeny z matčiny stravy přecházejí do jejího mléka. U dědičně predisponovaného děťátka (rodiče s alergií) může i kontakt s minimálním množstvím potravinových alergenů vést k senzibilizaci (vytvoření chorobné přecitlivělosti) dětského imunitního systému. Proto je vhodné, aby se maminka v období kojení vyhýbala nejznámějším potravinovým alergenům a samozřejmě těm, o kterých ví, že ona sama je na ně alergická. K hlavním potravinovým alergenům patří: mořské ryby, krabi, oříšky, arašídy, kakao, čokoláda, exotické ovoce (citrusy, kiwi), sója.

Těhotenství  a hubnutí ? Doporučuje se počkat alespoň 3 měsíce 

Pitný režim při kojení Důležitý je jídelníček při kojení, je také pitný režim. Kojící maminka by měla denně vypít alespoň 2,5 - 3 l tekutin. Neplatí ale, že čím více tekutin maminka vypije, tím více mateřského mléka se jí vytvoří. Přebytečné tekutiny tělo vyloučí. Co pít při kojení? Doporučenými nápoji jsou čistá voda, čaje (zejména některé bylinkové směsi), ovocné džusy nebo mléko. 

Kofeinové nápoje nejsou při kojení zakázány, důležité je však množství. Káva při kojení může být skvěle nahrazena některými obilnými nápoji a melta či Caro při kojení dokonce zlepšují tvorbu mateřského mléka.